Adres: Halaskargazi Cad. Simge Apt. No:17/2 34373 Harbiye - İstanbul   Tel: +90 (212) 225 94 21-22   Fax: +90 (212) 233 47 93   
Altın renkli kumsallar...
Çölde safari...
Sadece size özel keyifler...
Uçsuz bucaksız deniz...
Derinlik sarhoşluğu...
Tarihe yolculuk...

Tunus, Cezayir ve Libya’nın bulunduğu coğrafyadan Akdeniz’e açılan bir cennet ülke. Dünyaca ünlü turizm devi bir çok marka Tunus’a konuşlanmış durumda. Beş yıldızlı otel ve tatil köyleri inşaatlarına her gün bir yenisi ekleniyor. Bu konumu ile komşuları tarafından gıpta ile bakılan Tunus, dünya turizminin gözünü diktiği ülkelerden biri.

Bir dönem, bu coğrafi konumu nedeniyle İtalya ve Fransa’nın arasını açan Tunus’un tarihi de oldukça enteresan. Uğruna silahların çekildiği Akdeniz’in bu şirin ülkesi, artık eli silahlı askerler ile değil çok uluslu turizm şirketlerinin yatırımları ile olumlu ve para kazandıran bir işgal ile karşı karşıya.

Tunus Türk insanının asla yabancılık çekmeyeceği belli ülkelerden biri. 314 senelik Osmanlı hakimiyeti ülkede kendini gösteriyor. Hatta Tunus’ta oldukça etkin olan “Beberler”in Türk soyu olduğu bile rivayet ediliyor.

Tunus’un kentlerinde Arabik özelliklerin ve Osmanlı izlerinin yanı sıra Fransız modernizminin sosyal yaşama katkılarını da görmemiz mümkün. Tunus’a ayak bastığınızda, gördükleriniz ile tüm ön yargılarınızın boş olduğunu anlıyorsunuz. Bir Arap ülkesinde olacağınızı düşünmeniz en büyük yanılgı oluyor. Sokaklarda oldukça modern ve şık insanları görebiliyorsunuz. Özellikle gençler bu konuda başı çekiyorlar. Herhangi bir batı ülkesinde görebileceğiniz genç insanlara Tunus’ta da rastlayabiliyorsunuz.

Tunuslular, Türkiye’yi ve Türk insanını iyi tanıyor. Hatta bir çoğu İstanbul’u ya görmüş ya da görmek istiyor. Kasetçilerde özellikle Tarkan, Mustafa Sandal ve İbrahim Tatlıses’in kaset ya da CD’lerine rastlamanız mümkün.

Bölge içinde belki de mutfak anlamında en rahat edebileceğimiz ülkelerden biri Tunus. Kuzey Afrika ülkeleri içindeki yemeklerde kullanılan değişik soslar ve baharatlar Tunus mutfağında pek kullanılmıyor. Bu yüzden temiz olduğuna karar verdiğiniz bir restoranda rahatlıkla yemek yiyebilirsiniz. Ancak özellikle deniz ürünlerini tercih etmenizde yarar var. Akdeniz’in bereketi bu anlamda Tunus’ta kendini gösteriyor. Eğer ayaküstü atıştırmak istiyorsanız, bizdeki gibi sandviçleri tercih etmeniz mümkün.

Tunus hakkındaki resmi bilgilere gelince;

Resmi Adı : Tunus Cumhuriyeti
Başkenti : Tunus
Diğer önemli şehirleri : Soussa , Kairouan , Sfax , Bizerte , Hammamet
Yüzölçümü : 164.150 Km2
Nüfusu : 10.934 (2011)
Nüfusun %53’ü şehirlerde yaşamaktadır. Nüfus’un %40’ını 14 yaş altındakiler oluşturmaktadır.
Km2 başına düşen insan sayısı : 64
Nüfus artış hızı : % 1,15
Etnik Yapı : Tunus nüfusunun %96,5’ini Araplar oluşturmaktadır. Arapların tamamına yakını Müslümandır. Bunun yanı sıra %3 oranında Berberiler vardır. Berberilerin tamamı Müslümandır. Ayrıca az sayıda Yahudi ve Avrupa kökenli hıristiyan bulunmaktadır.
Dil : Resmi dil Arapça’dır. Halkın çoğunluğu Arapça’nın yanı sıra Fransızca’yı da konuşabilmektedir.
Din : Resmi din İslam’dır. Halkın %99,3’ü Müslümandır.Kalan nüfusu hıristiyanla yahudiler oluşturmaktadır. Müslümanların bir kısmı Harici-Ibadi, kalanı Sünnidir. Sünnilerin de çoğunluğu Maliki, az bir kısmı Hanefidir. Hıristiyanların çoğunluğu Katolik, az bir kısmı da Protestandır. Tunus Yahudilerinin epey bir kısmı Filistin topraklarına nakledildiğinden veya ülkeyi terk ettiklerinden bu ülkedeki Yahudi sayısı iyice azalmıştır.
Coğrafi Durumu : Kuzey Afrika ülkelerinden olan Tunus, kuzeyden ve doğudan Akdeniz, güneydoğudan Libya, batıdan Cezayir’le çevrilidir. Topraklarının %30’u tarım alanı, %l8’i otlak, %3’ü ormanlık ve çalılıktır. Tarıma elverişli alanlar daha çok Akdeniz kıyısındaki Mecerda bölgesidir. Bu bölge Mecerda Irmağıyla sulanmaktadır. Güneyde Cezayir sınırına yakın bölgeler kum çölleriyle kaplıdır. Fas’tan başlayan Orta Atlas Dağları Tunus’un kuzeyinde son bulmaktadır. Ülkenin kuzeyinde Akdeniz iklimi, güneyde ise kurak step iklimi hakimdir.

Tunus; ince kum plajları, golf meraklıları için golf sahaları, ülkenin çeşitli bölgelerine dağılmış olan dalış merkezleri, casinoları, tarihi açıdan önemli olan çeşitli dönemlere ait arkeolojik kalıntıları (Dougga, Sbeitla, Thuburbo, Majus, Zaghouan, Kerkouan, Bulla Regia v.b.), İslamiyet açısından Kuzey Afrika’da ilk inşa edilen caminin bulunduğu Kairouan, Roma dönemine ait amfitiyatrosu ile El Jem, dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olan Bardo Mozaik Müzesi ile hem deniz ve güneşin tadına varılacak hem de kültürel açıdan görülmeye değer bir Kuzey Afrika ülkesidir.

Nabeul ve Hammamet’ten başlayan ve Sfax’a kadar devam eden bölge turistik açıdan önemli olup bu bölgeye Sahil Bölgesi adı verilmiştir.

Önemli turistik bölgeleri;

Tunus : Başkentin yaklaşık olarak 20 Km. dışında bulunan Gammarth lüks otelleriyle ünlü bir tatil merkezidir. Kültürel açıdan en önemli eser Bardo Mozaik Müzesi, Kartaca Harabeleri, Endülüs döneminde kurulmuş olan ve koruma altında bulunan Sidi Bou Said şehirde görülecek yerler arasındadır.

Hammamet : Başkent Tunus’a yaklaşık olarak 60 Km mesafede bulunan şehir ince kum plajları ile Tunus’un tatil merkezlerinden biridir. Merkezinde bulunan Osmanlı döneminde inşa edilmiş kalesi, kale içinde bulunan Medina ve Souk’u, balık restoranlarıyla ünlüdür. Kent merkezinin kuzeyi yerleşimi tamamlanmış olan turistik bölgesi ve güneyde yer alan Yasmine Hammamet marinası, yeni inşa edilmiş lüks otelleri, tamamlandığında 6 hektar alan üzerine dağılmış Medina adı verilen Kuzey Afrika’ya ait önemli merkezlerin yer alacağı eğlence merkezi ile Tunus’u yaşayabileceğiniz bir tatil cennetidir.

Sousse : Başkent Tunus’a yaklaşık olarak 140 Km mesafede bulunan şehir ülkenin 3. büyük şehridir. Avrupai mimarisi, eğlence merkezleri, sahil boyunca yer alan otelleriyle ünlü bir tatil merkezidir. Şehir merkezinde bulunan Ribat, Medina, Souk, Abbasiler döneminde inşa edilmiş Büyük Cami şehrin tarihi yerleri arasında bulunmaktadır. Şehre 15 Km uzaklıkta turizm merkezi ve marinası Port El Kantaoui bulunmaktadır.

Yukarıda bulunan merkezler dışında ülkede Tabarka, Djerba, Bizerte, Mahdia, Monastir, Ain Draham gibi çeşitli turistik merkezler bulunmaktadır. Ayrıca ülkenin güneyinde bulunan çöl bölgesinde gerçekleştirilen çöl safarisi ülkeyi her yönüyle daha iyi tanıma fırsatı vermektedir. Bu bölgede de çeşitli kategoride oteller bulunmaktadır.

İntermed Hakkında | Tunus Hakkında | Tur Programları | Tunisair Uçuş Programları | İletişim | Künye
Adres: Halaskargazi Cad. Simge Apt. No:17/2 34373 Harbiye - İstanbul   Tel: +90 (212) 225 94 21-22   Fax: +90 (212) 233 47 93